Panel používateľa

Jarné oživenie terasy OSMO nátermi

OSMO jarné oživenie terasy

 

Keďže povrch terasy v nechránenej vonkajšej oblasti je vystavený vysokému zaťaženiu, mali by sme sa oň pravidelne starať. Čas od času potrebuje drevená terasa oživenie a údržbu, pretože terasové oleje podliehajú tak prirodzenému zvetraniu ako aj mechanickému opotrebeniu („zošliapanie", pohyby záhradného nábytku, apod.) Ideálne je jarné čistenie, ktoré s OSMO Terasovými olejmi vám pôjde jednoducho.

Potrebujem oživenie terasového povrchu?

Terasový olej bez UV ochrany

Rýchly test: Ak z plochy drevenej terasy pri postreku vodou kvapky odskakujú a voda nepreniká do dreva, dodatočná úprava povrchu ešte nie je nutná. V inom prípade ošetríme povrch terasy.

Skôr než dôjde k „zašednutiu" môžeme drevenú terasu ľahko očistiť a naolejovať. V takom prípade na jar celú terasu dôkladne vyčistíme OSMO Kefou na čistenie terás s držiakom (č. 140 00 237) upevnenú na OSMO Systémovej teleskopickej tyči (č. 140 22 312) za použitia vody s OSMO Čističom drevených terás č. 8025 (riedenie 1:1 až 1:25 – závisí od stupňa znečistenia). Prípadný zelený povlak na terase odstránime výrobkom OSMO Gard Clean (č. 6606). Po dôkladnom uschnutí 1x natrieme naposledy použitým odtieňom náteru (OSMO Terasový olej). Málo zaťažované a neopotrebované plochy nepotrebujú časté preolejovanie.

Pokiaľ by sa Vám povrch Vašej terasy zdal príliš hladký (šmykľavý), môžeme po uschnutí pigmentovaného terasového oleja naniesť naň tenký nános OSMO Protišmykového terasového oleja (č. 430 bezfarebný).

Dôležité! Olej vždy nanášame tenko a rovnomerne v smere fládrovania (vlákien) dreva.

Terasa z exotickej dreviny

OSMO Terasový olej - drevina IPEOdolnosť rôznych druhov dreva závisí okrem iného aj od jeho hustoty a v ňom obsiahnutých látok. Nové exotické drevo by malo byť po zabudovaní najprv vystavené poveternostným vplyvom, aby bolo umožnené látkam rozpustným vo vode „vymyť" (vyplaviť) sa. Plocha terasy z exotických drevín by sa mala ošetriť olejom približne až po 2 mesiacoch od pokládky (drevina ipe až 1 rok po montáži), kedy dôjde k prirodzenému úbytku olejnatých látok z povrchu dreva. Rezné (okrajové) plochy odporúčame ihneď po montáži ošetriť OSMO Voskom na rezné plochy (č. 5735) a následne, OSMO Terasovými olejmi, aby sa eliminovalo vymývanie farbiva a súčasne zabránilo tvorbe trhlín.

Pozor: Bangkirai i ostatné tvrdé exotické dreviny majú veľké množstvo obsiahnutých olejnatých látok. Tieto z časti presakujú na povrch počas prvej fázy vystavenia poveternostným vplyvom a môžu byť vyplavované ďažďom. Pri vymývaní môže dôjsť k tmavému zafarbeniu napr. svetlých okolitých stien, betónových dosiek a iných konštrukčných dielov. Voda z terasy by preto nemala vytekať v blízkosti fasád alebo tiecť cez svetlé podlahové krytiny.

Čo ak už je na terase sivá patina?

Odšedenie terasy OSMO Odšeďovačom

Čo robiť, ak Vaša drevená terasa je už niekoľko rokov bez úpravy a pôsobením prírodných poveternostných vplyvov ako dážď a UV žiarenie získala šedú patinu? Napriek tomu s OSMO produktami môže drevená terasa jednoducho získať späť svoj prírodný farebný odtieň.

Oživenie a ošetrenie takejto terasy urobíme jednoducho výrobkom OSMO Odšeďovač dreva Gél (č. 6609). Terasu navlhčíme čistou vodou. Následne nanesieme pomocou OSMO Kefy na natieranie terás s držiakom (č. 140 00 300) na terasu OSMO Odšeďovač dreva Gél. Rozotrieme ho v smere fládrovania dreva. Po cca 20 min. pôsobenia očistíme povrch tvrdou kefou „ryžákom" a opláchneme veľkým množstvom vody. Po uschnutí terasy (cca 48 h) môžme vykonať náter OSMO Terasovým olejom, ktorý bude zase chrániť drevo a udržiavať ho v dobrej kondícii.

Starostlivosť o WPC & BPC terasy

AJ keď WPC & BPC terasy nevyžadujú takmer žiadnu údržbu, predsa bezúdržbové nie sú. Už pri pokládke terasových dosiek sa môžu vyskytnúť na povrchu drobné „škvrny od vody". Ide o deriváty lignínu – zafarbenie, ktoré je vyvolané reakciou vlhkosti s nepatrnými zložkami dreva. To, ako aj iné znečistenia (napr. od grilovania) je možné ľahko odstrániť pomocou OSMO WPC&BPC Čističa kompozitných terás (č. 8021).

Hrubý prach a drobné znečistenie odstránime z povrchu pevnou kefou resp. metličkou. Koncentrát, v závislosti od znečistenia zriedime podľa návodu vodou v pomere 1:10 až 1:20. Následne čistiaci roztok nanesieme OSMO Kefou na natieranie s držiakom a 10 minút necháme pôsobiť. Potom dôkladne opláchneme vodou a môžeme vychutnávať pobyt na terase.

OSMO Terasový olej 013 - drevina garapa

 


25
Október
2023

Nové referencie!

Pridané: 25.10.2023 13:07:02 Počet zobrazení: 891

Nové referencie! Inšpirujte sa a pozrite si nové Osmo referencie!

Čítajte viac... Komentáre: 0

22
August
2023

Osmo TOUR 2023

Pridané: 22.8.2023 10:14:29 Počet zobrazení: 1516

Prezentačný deň Osmo aj vo vašom meste.

Čítajte viac... Komentáre: 0

16
August
2023

Čím natrieť a zafarbiť SAUNOVÝ nábytok?

Pridané: 16.8.2023 15:58:31 Počet zobrazení: 1135

Čím natrieť a zafarbiť SAUNOVÝ nábytok? Osmo pozná odpoveď.

Čítajte viac... Komentáre: 0

10
Júl
2023

SPRÁVNE vs NESPRÁVNE natieranie olejov na drevo

Pridané: 10.7.2023 12:16:39 Počet zobrazení: 1672

SPRÁVNE vs NESPRÁVNE natieranie olejov na drevo Ako správne natierať štetcom oleje na drevo?

Čítajte viac... Komentáre: 0

29
November
2022

ZAKRÝVACIE MATERIÁLY

Pridané: 29.11.2022 10:21:07 Počet zobrazení: 1250

ZAKRÝVACIE MATERIÁLY Doprajte si slobodu pri maľovaní bytu.

Čítajte viac... Komentáre: 0

osmo-facebook

osmo-instagram

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie